W 2018 roku usłyszałem, że podcasty już się skończyły, więc nie ma sensu w nie iść. Rok 2020 pokazał, że jednak nie było to prawdą – podcasty wracają do łask. Rok pandemiczni przedefiniował wiele spraw. W tym także to, jak użytkownicy korzystają z internetu.

Według badania „Słuchacz podcastów w Polsce”, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. przez Publicis Groupe dla Tandem Media, podcastów w Polsce słucha już prawie co trzeci internauta. Daje to prawie 9 milionów osób. Do popularyzacji tego medium przyczynia się nie tylko dynamiczny rozwój technologii, coraz lepsze smartfony i szybszy internet. Podcasty umożliwiają konsumowanie treści w zupełnie odmienny sposób niż np. video, które wymaga od nas zaangażowania wzroku.

Podcastów można słuchać podczas wykonywania innych czynności np. biegania, treningu czy nawet pracy – o ile jest to praca, która pozwala na słuchanie podcastu. Zatem można jednocześnie odbyć trening i wysłuchać podcastu z lekcją języka angielskiego. Dla wielu osób jest to świetny sposób na skompresowanie czasu w dzisiejszym, zabieganym świecie. Dodatkowo, co podkreśla dziś wielu zwolenników podcastów, video męczy oczy. W dzisiejszym świecie niemal z każdej strony otaczają nas ekrany – minimum 8 godzin w pracy przy komputerze, ok. 2 godzin dziennie przy smartfonie + telewizja i komputer w domu. Podcast, szczególnie wysłuchany podczas spaceru w parku, to prawdziwa ulga dla oczu.

Pandemia i podcasty

Czy podcasty zastąpią video?
Photo by ConvertKit on Unsplash

Nie da się ukryć, że pandemia COVID-19 również dołożyła swoje pięć groszy do rozwoju podcastów – podobnie, jak miało to miejsce w przypadku chociażby narzędzi do telekonferencji, webinarów czy całego e-comerce’u. W roku 2020 wszyscy doceniliśmy możliwość wyjścia do parku czy po prostu na spacer. Choć wiele osób ceni sobie dźwięki natury, nie zawsze mamy możliwość szybkiego znalezienia się na łonie natury, w miejscu cichym i odosobnionym. Podcast zaspokaja w tym momencie wiele potrzeb.

Forma konsumowania treści

O wzroście popularności podcastów zadecydował także fakt, iż jest to zupełnie odmienna forma konsumowania treści, w tym także reklam. Ślepota bannerowa w reklamie typu display już od ponad dekady jest oczywistością. Pomijanie reklam na YouTube także. W przypadku podcastów sprawa ma się zupełnie inaczej – słuchacze łatwiej akceptują reklamę w podcaście, zwłaszcza, gdy dotyczy ona podcastu lubianego. Reklama w podcaście nie pojawia się w ramach systemu reklamowego.

Pomimo faktu, iż w systemach reklamowych działa bardzo precyzyjne targetowanie, to właśnie reklama będąca wynikiem osobistych umów zawartych pomiędzy reklamodawcą, a twórcą podcastu, pozwala mocniej powiązać fakt wystąpienia reklamy, z finansowaniem i możliwością tworzenia podcastu. Słuchaczowi łatwiej zaakceptować reklamę, gdy ma świadomość, że dzięki niej podcast powstaje. Rozwój reklamy podcastowej napędza także rozwój samych podcastów, szczególnie w sferze jakościowej.

Czy zatem podcasty zastąpią video?

Pomimo szeregu zalet, podcasty raczej nie mają szansy wyprzeć video. Video z natury daje większe możliwości, umożliwia przekazywanie treści wizualnych, które zawsze znajdą swoich odbiorców. Należałoby jednak zadać sobie pytanie – czy podcasty to chwilowa moda, która skończy się, gdy tylko skończy się pandemia?

I tutaj – moim zdaniem – odpowiedź już nie jest taka oczywista. O tym, że podcasty „już się skończyły”, usłyszałem w 2018 roku. Minęły dwa lata i obserwujemy drugą falę, z którą przyszła znacznie większa profesjonalizacja i skok jakościowy. Video stanowi dziś pewną konkurencję dla telewizji, oferując ten wyróżnik, że tworzone jest często na zupełnie innym poziomie – amatorskim, choć wprowadzającym często wysoką jakość. Jest także „na żądanie”. Mniej więcej tym samym mogą być podcasty względem radia – dają możliwość tworzenia zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Jednocześnie, w przeciwieństwie do radia, dają nam całkowitą wolność w kwestii tego, czego w danej chwili chcemy posłuchać.

To czyni podcasty medium o bardzo wielkim potencjale na przyszłość, zarówno jeśli chodzi o content amatorski, jak i zawodowy – w tym content marketing. Nie bez znaczenia jest niższa bariera wejścia. Realizacja video to znacznie większe przedsięwzięcie z punktu widzenia finansów. Podcast zrealizować można znacznie niższym nakładami finansowymi oraz czasowymi. To ostatnie zresztą ułatwia skupienie się w większym stopniu na jakości contentu, co wychodzi na dobre zarówno twórcom, jak i odbiorcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *