W 2020 roku ustanowiony został Światowy Dzień Copywritera. Dlaczego akurat 30 września? Odpowiedź jest prosta: 29 września jest Międzynarodowy Dzień Kawy. Nie ma copywritingu bez kawy.

Światowy Dzień Copywritera to inicjatywa, którą zapoczątkowało Studenckie Koło Naukowe Coffeewriters UMK oraz portale Kalbi.pl i bimKal.pl. I jest to inicjatywa ze wszech miar słuszna, warta promowania, gdyż copywriter to też człowiek. Skoro mamy Dzień Kuriera i Przewoźnika, Ogólnopolski Dzień Aptekarza czy Dzień Budowlańca, dlaczego copywriterzy nie mieliby mieć swojego dnia?

Kim jest copywriter?

Dawniej mianem copywriter określało się pracownika agencji, odpowiadającego za wymyślanie haseł, sloganów reklamowych, a także dłuższych tekstów reklamowych. Była to oczywiście fucha wymagająca ogromnej kreatywności, rzutkości, tzw. „lekkiego pióra”, ale i wysokich zdolności lingwistycznych. W copywriterskim fachu szlify zdobywało wielu późniejszych pisarzy, jak F. Scott Fitzgerald, Joseph Heller, Kurt Vonnegut, James Patterson czy Salman Rushdie.

Światowy Dzień Copywritera
Photo by Jodie Cook on Unsplash

Dziś mianem copywriter często określa się ludzi, którzy ogólnie tworzą treści, a więc wszelkiej maści content writerów. Utożsamianie tych dwóch funkcji jest błędne. Content writer pisze treści informacyjne, edukacyjne i angażujące. Celem copywritera jest sprzedaż. Content writerzy tworzą dłuższe formy. Copywriterzy przeważnie krótsze. Content writer operuje w ramach długofalowej strategii. Copywriter przeważnie działa na froncie celów krótko- i średnioterminowych – najczęściej kampanii reklamowych.

Światowy Dzień Copywritera a COVID-19

Być może to czysty przypadek, że Światowy Dzień Copywritera zaczął być świętowany w 2020 roku. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się to, że to jednak nie jest przypadek. Rok 2020 przejdzie do historii jako rok pandemiczny, rok lockdownów, obostrzeń i pracy zdalnej. Całkiem przypadkowo zawód copywritera wydaje się być wręcz stworzony z myślą o pracy zdalnej.

W jakich warunkach tworzy się lepiej niż w domowym zaciszu, z kubkiem kawy, ze swoją ulubioną muzyką na głośnikach, w spokoju, z dala od biurowego zgiełku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *