Bez granic z Chrisem Hemsworthem to sześcioodcinkowy miniserial dokumentalny, wyprodukowany przez National Geographic i możliwy do obejrzenia w Disney+. Gwiazda Thora, australijski aktor Chris Hemsworth, podejmuje kolejne wyzwania na drodze do długowieczności w zdrowiu i dobrej kondycji.
1. Stres
Stres towarzyszy nam w codziennym życiu. W pierwszym odcinku poznajemy kilka metod na to, jak sobie z nim radzić, stosowane przez siły specjalne czy strażaków, dla których każdy haust powietrza jest na wagę złota (np. metoda zwana oddychaniem pudełkowym). Finałem odcinka jest spacer po dźwigu stojącym na dachu wysokiego wieżowca.
2. Zimno (szok)
Morsowanie bije w ostatnich latach rekordy popularności. I choć niekoniecznie idzie za tym głębsza refleksja, rzeczywiście nauka znalazła dowody na to, że wystawianie się na skrajne bodźce termiczne (zarówno zimn, jak i ciepło), może mieć korzystny wpływ na organizm i układ immunologiczny. Z kolei pozostawanie w temperaturze optymalnej, komfortowej, na swój sposób rozleniwia organizm, sprawia, że nasze mechanizmy obronne zanikają.
3. Głodówka
Dr. Peter Attia przeprowadza Chrisa Hemswortha przez 4-dniową głodówkę. Podczas tego trudnego wyzwania organizm przestawia się na spalanie ketonów uzyskiwanych ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Jednak głównym powodem przeprowadzania głodówek ma być oczyszczanie organizmu z „komórek zombie” – starych, uszkodzonych komórek, które w przyszłości mogły by być źródłem stanów zapalnych i chorób.
4. Siła
Siła wydaje się być czymś oczywistym. Zwłaszcza dla człowieka, który od lat wciela się w postać Thora i spędza godziny na siłowni. Jednak siłownia i ćwiczenia izolowane nie dają nam tego, co daje nam naturalny wysiłek fizyczny, nie uruchamiają wszystkich mięśni. Tymczasem wspinanie po linie już tak.
5. Pamięć
W odcinku poświęconym pamięci, skupiamy się na zachowaniu dobrej kondycji mózgu – tutaj konkretnie hipokampu, części odpowiadającej za pamięć krótkotrwałą i długotrwałą, a także orientacji. Naukowcy zwracają uwagę na to, jak nowoczesne technologie oddziałują na ludzi. Przykładowo używanie GPS rozleniwia. Z czasem wpływa na pogorszenie naszej orientacji w przestrzeni. W tym docinki Chris Hemsworth wraz ze swoim przyjacielem, odbywają długą wędrówkę po dziczy, bez korzystania z nowoczesnych technologii, a nawet mapy czy kompasu. Odcięci od technologii musza bazować jedynie na tym, co zapamiętali z map i zdjęć satelitarnych przed wyprawą.
6. Akceptacja
Śmierć i starość są nieuniknione. Ważną rzeczą, która ma pomóc w osiągnięciu długowieczności jest akceptacja dla faktu starzenia się i śmierci. W ostatnim odcinku Chris Hemsworth najpierw nosi specjalny strój, który ogranicza jego możliwości fizyczne i spędza kilka dni w domu starości przygotowanym specjalnie dla niego. Na końcu poddany zostaje medytacji śmierci.