1. Światło
Zgromadź zapas świeczek i zapałek. Miej także zapalniczkę. Warto mieć też także latarki – optymalnie po jednej na członka rodziny, najlepiej czołowe. Do tego zapas nowych, zapakowanych baterii. Optymalnie byłoby, gdyby nie były to latarki do użytku codziennego, które w chwili próby mogą okazać się zgubione/zepsute. Najlepiej wszystkie te przedmioty trzymać w skrzyneczce przeznaczonej na taką sytuację. Skrzyneczka powinna znajdować się w wiadomym, łatwo dostępnym miejscu.
2. Ciepło
Jeśli blackout nastąpi latem, nie ma problemu. Jeśli jednak wydarzy się to w zimie, musisz liczyć się z tym, że będzie zimno. Warto mieć w domu ciepłe koce, które przydadzą się również w nocy, jako dodatkowe docieplenie.
3. Woda
Woda w kranie leci dzięki elektryczności, która zasila miejskie wodociągi. Woda jest także jednym z fundamentów przetrwania. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 2,5 litrów wody dziennie tylko do picia. Do tego dochodzi woda na potrzeby higieniczne, a także do przyrządzania potraw (np. ryżu). Warto mieć zgromadzony minimalny zapas wody, a także posiadać pojemniki, w których – w razie potrzeby – wodę przyniesiemy np. z beczkowozu.
4. Gotowanie
Kuchenki elektryczne i indukcyjne nie będą działać. Warto mieć jakikolwiek plan B. Popularnym i tanim rozwiązaniem są kuchenki turystyczne na butan. Opcjonalnie sprawdzić się mogą także kuchenki spirytusowe. Warto zabezpieczyć pewną ilość paliwa do jednej i drugiej.
5. Jedzenie
Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli do czynienia z blackoutem, który całkowicie odetnie nas od jedzenia. Na okoliczność 72-godzinnej awarii powinno wystarczyć to, co już mamy w domu + to, co uda się kupić. Tutaj jednak należy mieć na względzie, że bez prądu niektóre sklepy mogą nie funkcjonować, a brak prądu w lecie to niedziałające lodówki i zepsute jedzenie. Wszyscy intuicyjnie gromadzą kasze, ryże i makarony. Tego rodzaju żywność potrzebuje cennej wody do przyrządzenia. Do długotrwałego magazynowania dobrze sprawdzą się konserwy o długim terminie ważności. Jeśli będziemy je rotować, mogą być ważne krócej. Prawdziwy miód nie ulega zepsuciu.
6. Podstawowe leki
Większość ludzi posiada w domu apteczkę. Często jednak stanowi ona składowisko starych, przeterminowanych leków. Warto raz na jakiś czasu przejrzeć apteczkę, uporządkować ją i uzupełnić – również o rzeczy mniej oczywiste. W sytuacji blackoutu uzyskanie pomocy medycznej może być utrudnione.
7. Urządzenie komunikacyjne
W czasie blackoutu nie będzie działać telewizja i internet. Prostym rozwiązaniem jest radio na korbkę lub na baterię słoneczną. Radio umożliwi nam pozyskanie informacji, które mogą okazać się kluczowe dla decyzji o dalszym działaniu.