Czterdziecha zbliża się dużymi krokami. Nigdy nie byłem typem sportowca. Mój lifestyle do tej pory to: żryć dużo – najlepiej pitce, nie przemęczać się, oglądać dużo telewizji i grać w gry oraz żłopać piwo. Planuję zmienić to do 40. urodzin.
Krótki wstęp
W listopadzie 2019 roku moja waga osiągnęła 100 kg. To był moment przełomowy, w którym postanowiłem coś zmienić. Wówczas jeszcze nie nazywałem tego „projektem forma do 40.” – ta idea zrodziła się nieco później 😉
Etap I: bardzo obiecujące początki
W ciągu całego 2022 roku zszedłem z 96 kg do 84,45, osiągając w październiku minimum na poziomie 84 kg. Stosowałem:
- Liczenie kalorii (apka YAZIO) – dieta zrównoważona, ograniczenie alkoholu, suplementacja białkiem
- Jakieś drobne aktywności + w miarę możliwości poruszanie się piechotą
- Ważenie raz w tygodniu (sobota rano po kawie i toalecie) wagą Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 (analizuje skład ciała, tkankę tłuszczową, BMI etc.)

Etap II: Porażki
Rok 2021 nie należał do najbardziej udanych. Zaniedbałem wiele spraw. Choć przez pierwsze półrocze uczęszczałem na treningi z trenerem (głównie pod kątem nauki ćwiczeń z kettlebell i innymi narzędziami), to jednak ostatecznie bilans wyszedł niezbyt dobrze – można powiedzieć, że zniwelowałem wszystko, co osiągnąłem rok wcześniej. O przyczynach takiego stanu rzeczy innym razem.

Etap III: ostatni rok
Etap III, trwający obecnie, zapoczątkowany został wraz z początkiem roku 2022 oraz moimi 39. urodzinami (mam je w styczniu). Tak więc pozostał mi ostatni rok na zrealizowanie swojego celu. A cel ten zakłada:
- Osiągnięcie docelowej wagi – za satysfakcjonujący poziom przyjąłem 80 kg, choć często też deklaruję 76 kg
- Zejście z BMI do 21,7 (początek 2022 to 31,4)
- Zejście z tkanką tłuszczową do 20% (początek 2022 to 32,3%)
- Trwała zmiana nawyków żywieniowych
- Trwała zmiana poziomu aktywności
- Lepsza sylwetka i samopoczucie
- Lepszy sen i szybsza regeneracja
- Przebiegnięcie dystansu 2 km
Część tych celów jest bardzo policzalna i weryfikowalna. Część jest dość uznaniowa np. trwała zmiana poziomu aktywności czy nawyków żywieniowych. Chociaż za trwałą zmianę poziomu aktywności można uznać robienie 10 000 kroków dziennie, a za trwałą zmianę nawyków żywieniowych można uznać rewolucję, jaka dokonała się w moim żywieniu na przestrzeni tych trzech lat.

Sytuacja bieżąca
Moja aktualna waga
Działania
- Dieta (obecnie testowo dieta ketogeniczna)
- 10 tys. kroków dziennie
- Treningi z ciężarkami i kettlebell
- Nieśmiałe początki biegowe
- Leśne wyprawy z ekwipunkiem
Wpisy tematyczne:
- Śniadanie keto – bieluch z orzechami i owocami [blog]Próbujesz diety ketogenicznej? Szukasz przepisów na śniadanie keto? Żeby było szybkie i łatwe, a jednocześnie smaczne i pożywne? Jesteś u kresu swych poszukiwań! Oto moje… Czytaj dalej »Śniadanie keto – bieluch z orzechami i owocami [blog]
- 10 000 kroków dziennie dla zdrowiaW 1965 roku japońska firma Yamasa Clock stworzyła krokomierz Manpokei, co oznacza „10 tysięcy kroków”. I do dziś trwają spory, czy 10000 kroków dziennie dla… Czytaj dalej »10 000 kroków dziennie dla zdrowia